RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Nama Sekolah Mata Pelajaran Kelas/ Semester Alokasi Waktu : SMP N 1 BERBAH. : Bahasa Jawa : VIII/ Ganjil : 2 X 40 menit A. Standar Kompetensi : 4. Mengungkapkan gagasan wacana tulis sastra dalam kerangka budaya Jawa B. Kompetensi Dasar : 4.1. Mendiskusikan nilai-nilai moral dalam suatu karya sastra prosa. C. Indikator : 1. Berdiskusi tentang cerita fiksi yang telah di pilih kelompok 2. Mencari nilai-nilai moral dalam karya sastra prosa. 3. Menyampaikan pendapat tentang hasil diskusi D. Tujuan Pembelajaran 1. Siswa dapat mendiskusikan cerita fiksi yang telah di pilih kelompok 2. Siswa dapat mencari nilai-nilai moral dalam karya sastra prosa. 3. Siswa dapat menyampaikan pendapat tentang hasil diskusi Nilai karakter yang diharapkan : Mempunyai rasa syukur dengan apa yang diberikan Tuhan kepada kita. E. Materi Pembelajaran 1. Nilai-nilai moral ing crita Nilai yaiku perkara kang mentes utawa mutu kang bisa menehi kasenengan kang disenengi ing pagesangane manungsa. Nilai moral yaiku nilai kang ngandharake perkara utawa tumindak kang ala lan becik. Cara ngandharake nilai moral ing wacan yaiku : a. Migunakake tokoh wacan b. Migunakake dialog antarane tokoh. c. Migunakake lakune tokoh 2. Wacanen lan tindakna ing ngarep kelas kanthi lagu kang becik! Pitik Mogok Makan
Bubar nganakke pengajian Mbak Dewi ngresiki ruang tamu karo njukuki turah-turahan suguhan sing ora di pangan karo tamune, salah sijining panganan yaiku lumpia sajake wis rada lawas. Lumpia iku akeh sing kur di cokot sithik karo tamune, ora dientekake Mbak Dewi ngambu lumpia kuwi, banjur celathu menawa lumpiane wis rada banger. Apike dipakakke pitik wae. Ndilalahe pitike Mbak Dewi krungu omongan iku banjur grenengan marang kancane Pitik Blorok Pitik Putih : wah lumpia sing wis mambu kae mesthi dipakakke aku : loh njuk ngapa ta? Pitik Blorok : awake dhewe wiwit mbiyen dipakani sing mambu-mambu terus, ora tau sing enak-enak. Mbok pisan-pisan ora sah dienteni mambu!. Makani barang apik ora isa pa piye? Pitik Putih : hooh bener Blo!. Awake dhewe kur diwenehi turah-turahan. Nek ngono mengko ethok-ethok ora doyan mangan pa? Pitik Blorok dipangan. : bener Put!. Mengko yen diwenehi lumpia dieker-eker wae rasah Sawise rampung ngresiki ruang tamu, Mbak Dewi njukuk lumpia sak gegem, diuncalke neng lemah ben di pangan pitike. Ananging pitik loro kuwi malah kur ngeker-eker lumpia ngantek sumebar tekan ngendi-endi. Babar pisan ora gelem mangan. Weruh pitike ora doyan lumpia, Mbak Dewi banjur njukuk sega mambu neng pawon. Sehane dilbokake ning trempolong ben dipangan pitike. Nanging pitike malah kur nendhang-nendhang trempolong ngantek segane tumplak. Mbak Dewi bingung, apa sebabe pitike ora gelem mangan? Untunge dheweke kelingan nduwe roti tawar lawas sing wis njamur. Mbok menawa pitike doyan roti. Rotine dijukuk ning ndhuwur meja, banjur diuncalke ning ngarepe pitike. Kanyata padha wae nasibe karo lumpia banger lan sega mambu. Roti jamuren iku blas ora dipangan karo pitike. Malah ditendhang-tendhang ngantek kontal ning ndalan. Mbak Dewi kaget marang pokale pitike. Dumadakan Adhine Mbak Dewi metu saka omah karo nuntun ponakane sing meletmelet kepedhesen merga mangan arem-arem. Kowe ki durung doyan pedhes le, wis dilepeh wae arem-areme celathune marang ponakane. weruh adhine metu saka omah, Mbak Dewi banjur cerita menawa pitike dha oa doyan mangan.
Adhine : Woo, sajake pitikmu padha gering ki, saiki lagi musim penyakit tetelo lho! Mbak Dewi : Woo ngono ta, nek ngono digolekke obat apa ya? Adhine : rasah diobati dibeleh wae. Soale mengko malah nulari kanca-kancane Pitik Blorok kaget banget krungu usulan dheweke dibeleh wae. Blorok tambah kaget basan weruh Pitik Putih ujuk-ujuk notholi lepehan arem-arem. Pitik Blorok : Kowe piye ta? Awake dhewe wis nolak mangan sega, kok malah trima mangan lepehan arem-arem ki piye. Rak ya luwih njijiki ta? Pitik Putih : timbangane dibeleh, aku milih mangan lepehan arem-arem wae. Ben kowe wae sing ora doyan mangan luwih pantes dibeleh. Pitik Blorok : enak wae. Aku ya ora gelem dibeleh ki... (pitik Blorok banjur cepetcepet melu notholi lepehan arem-arem karo mripate merem amarga jijik). Pitik loro kuwi rebutan ngentekke lepehan arem-arem. Mbak Dewi lan Adhine dadi gumun. Pitik sing mau ora doyan lumpia, sega lan roti saiki malah rebutan lepehan arem-arem. Lucu tenan pitik jaman saiki. 3. Nilai-nilai moral Pitik Mogok Makan a. Kudu duwe rasa sokur marang apa kang dipunparingi Gusti Allah. b. Ora kena buwang-buwang panganan supaya ora mubazir c. Ora kena seneng milih perkara kang mung gelem kepenake dhewe 4. Wangsulana pitakonan iki! 1. Andharna panemumu sakkelompok bab wacan mau ing ngarep kelas! 2. Aranana budi pekerti kang ana ing wacan 3. Tulisen tata carane yen kowe arep takon utawa duwe panemu nalika dhiskusi! 4. Aranana munpangate utawa pigunane dhiskusi! F. Metode /Model Pembelajaran Diskusi (Student Teams, Achievement Divisions (STAD)), Tanya jawab, Pemberian Tugas.
G. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran Pertemuan Kegiatan Pembelajaran Alokasi Waktu 1.Kegiatan Pendahuluan Apersepsi Berdoa, presensi, mengkondisikan siswa Memberi salam, menanyakan kabar siswa tentang kesehatan, siapa yang bangun kesiangan, terlambat sholat subuh, siapa yang tidak masuk, merapikan pakaian, rambut, apa saja yang dilakukan semalam (belajar atau hanya bermain, dan lain-lain) Guru menanyakan tugas materi pembelajaran sebelumnya Siswa menjawab pertanyaan guru tentang asal-usul cerita-cerita fiksi 2. Kegiatan Inti Eksplorasi 10 65 Secara berkelompok siswa mempelajari wacana prosa Pitik Mogok Makan" Elaborasi Siswa berdiskusi kelompok Pelaksanaan diskusi menggunakan metode pembelajaran STAD Langkah-langkah diskusi/ tugas kelompok : - Siswa dibagi kelompok kecil yang Beranggotakan 4-5 orang - Siswa dalam kelompok mendapatkan tugas untuk melakukan diskusi Pelaksanaan diskusi 5
Tiap kelompok membahas tentang: - mencari isi pokok bacaan - menjawab pertanyaan isi bacaan Guru memantau, membimbing, dan mengarahkan dalam berdiskusi Konfirmasi Satu atau dua kelompok siswa sebagai model membacakan wacana di depan kelas dengan teknik dan intonasi yang baik Memberi kesempatan secara bergirilan pada tiap kelompok untuk mempresentasikan hasil diskusi Kelompok lain diberi kesempatan untuk menanggapi Guru mengevaluasi dan mengklarifikasi dari berbagai pendapat peserta didik yang telah disampaikan dalam proses pembelajaran Guru memberi kesempatan kepada setiap peserta didik untuk menanyakan hal-hal yang belum dipahami 3. Kegiatan Penutup Guru memberikan pertanyaan, siswa menjawab Menyimpulkan materi Pemberian tugas H. Sumber Belajar Sumber : Poerwadarminta. 1939. Bausastra Djawa. Batavia: JB. Wolters Uitgevers Maatschappij Groningen Kaloka Basa, Pendamping Materi SEMBADA kelas VIII Media : teks Wacana
I. Penilaian Hasil Belajar Penilaian Indikator Jenis Bentuk Soal Instrumen skor 1. Berdiskusi Non Performent 1. Andhar a. Menjelaskan pendapat 25 tentang cerita fiksi yang telah Tes Tes Uraian na panemumu sakkelompok bab wacan atau hasil diskusi didalam bacaan dengan benar dan di pilih mau ing lengkap kelompok ngarep kelas! b. Menjelaskan pendapat 2. Menyamp atau hasil diskusi di 10 aikan dalam bacaan kurang pendapat tentang lengkap dan benar. c. Tidak menuliskan 0 hasil apa-apa diskusi 2. Aranan a budi pekerti kang ana ing wacan a. Mendiskusikan budi pekerti yang ada di dalam bacaan dengan benar dan lengkap 25 b. Menuliskan budi pekerti yang ada di dalam bacaan kurang 10 benar dan lengkap 3. Tulisen tata carane yen kowe arep takon utawa duwe panemu nalika dhiskusi! c. Tidak menuliskan apa-apa a. Menyebutkan cara berpendapat dan bertanya dalam diskusi dengan benar dan lengkap b. Menyebutkan cara berpendapat dan 0 25 bertanya dalam diskusi kurang benar dan lengkap