Ulangan Harian ke Kula.saking sekolah jam 1 siyang, menawi bapak.saking kantor jam 4 sonten.

dokumen-dokumen yang mirip
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

menyusun teks lisan sesuai unggahungguh. berbagai keperluan.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

KISI-KISI PENULISAN SOAL

KISI-KISI PENULISAN SOAL

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

menyusun teks lisan sesuai unggahungguh. berbagai keperluan. C. Tujuan Pembelajaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

1. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk berpamitan. 2. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk menyapa. 3. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk berkenalan.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN. A. Kompetensi Inti KI1 : Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

B. Kompetensi Dasar K I Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

B. Kompetensi Dasar K 1 Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

ULANGAN HARIAN 1 BAHASA JAWA, KELAS 7, SEMESTER GASAL

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

LAPORAN INDIVIDU. KEGIATAN PRAKTIK PENGALAMAN LAPANGAN DI SMP N 3 WONOSARI Disusun sebagai Pertanggungjawaban Pelaksanaan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

: Galih Prawita :

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi KI Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

SILABUS PEMBELAJARAN BAHASA JAWA. Kelas/Semester : VIII/ Semester 1

Jawa 3 kanggo. Kelas III. Utama Basa. SD/MI, hal Buku Wasita. pengalaman iki kanthi becik! Instrumen. Semaken crita. Tertulis.

SILABUS Satuan pendidikan : SMP N 2 DEPOK Kelas/Semester : VIII / Ganjil Kompetensi Inti :

IDENTIFIKASI KETIDAKTEPATAN PENGGUNAAN UNGGAH-UNGGUH BAHASA JAWA MAHASISWA PROGRAM STUDI PENDIDIKAN BAHASA JAWA

PENINGKATAN MINAT BERBAHASA JAWA MELALUI METODE BERCERITA MENGGUNAKAN MEDIA WAYANG KARTUN PADA ANAK KELOMPOK TK B DI TK PEDAGOGIA YOGYAKARTA

UNGGAH-UNGGUHING BASA JAWI*

BAB I PENDAHULUAN A. Analisis Situasi 1. Letak Geografis 2. Kondisi Sekolah

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Konten Bab I. Huruf Lafal Contoh dalam Kata. a a sega, lunga, dara, jaka

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Nomor: 1

KISI-KISI PENULISAN SOAL ULANGAN TENGAH SEMESTER

FENOMENA TINGKAT TUTUR DALAM BAHASA JAWA AKIBAT TINGKAT SOSIAL MASYARAKAT

DINAS PENDIDIKAN KABUPATEN PATI KECAMATAN JUWANA ULANGAN KENAIKAN KELAS SEKOLAH DASAR TAHUN PELAJARAN 2014 / 2015

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN. A. Kompetensi Inti KI1 : Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

FENOMENA TINGKAT TUTUR DALAM BAHASA JAWA AKIBAT TINGKAT SOSIAL MASYARAKAT

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )

REALISASI KESANTUNAN BERBAHASA JAWA MELALUI PESAN SINGKAT (SMS) ANTARA MAHASISWA DAN DOSEN DALAM HUBUNGANNYA DENGAN KEGIATAN AKADEMIS

Alenia Kesatuan dan Kepaduan. Sri Hertanti Wulan

Lampiran 1. Surat Keterangan Observasi dan Penelitian

PRINSIP KESOPANAN DAN PARAMETER PRAGMATIK CERITA BERSAMBUNG ARA-ARA CENGKAR TANPA PINGGIR DALAM MAJALAH DJAKA LODANG TAHUN 2010

LAPORAN INDIVIDU. PRAKTIK PENGALAMAN LAPANGAN (PPL) DI SMP NEGERI 2 MOYUDAN PERIODE 1 JULI s.d. 17 SEPTEMBER 2014

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP) Nomor: 1

BAB IV HASIL PENELITIAN DAN PEMBAHASAN. A. Hasil Penelitian. Hasil penelitian menyajikan deskripsi data, analisis dan hasil temuan

NARASI KELISANAN DALAM TRADISI NGLIWETI PARI DESA JURANGJERO REMBANG

GAYA BAHASA DALAM KUMPULAN CERITA MISTERI JAGADING LELEMBUT PADA MAJALAH DJAKA LODANG TAHUN 2001

LEMBAR TES. 10. Bapak, aku, lan kakangku resik-resik omah.

UNIT KEGIATAN BELAJAR (UKB)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

FENOMENA KESANTUNAN TUTURAN DALAM BAHASA JAWA

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Etika dan Penggunaan Unggah-ungguh Bahasa Jawa dalam Roman Nona Sekretaris karya Suparto Brata dan Skenario Pembelajarannya di SMA Kelas X

BAB III CARA PANALITEN. metode deskriptif. Miturut pamanggihipun Sudaryanto (1988: 62) metode

BAB II PEMBAHASAN. Dalam pembahasan ini akan dipaparkan mengenai penanda kohesi (baik

Tabel 1. Hasil Pratindakan Siswa dalam Praktik Sesorah

FENOMENA KESANTUNAN TUTURAN DALAM BAHASA JAWA

RENCANA PELAKSANAAN PEMBALAJARAN

PENGEMBANGAN MEDIA KARTU SITUASI DALAM PEMBELAJARAN BERBICARA UNTUK SISWA KELAS VII SMP

KESALAHAN BERBAHASA TATARAN FRASA DALAM KARANGAN SISWA KELAS VIII SMP NEGERI 30 SEMARANG

TUGAS PKL SEMESTER I TAHUN PELAJARAN 2017/ 2018

KESALAHAN BERBAHASA TATARAN DIKSI IBU-IBU PKK DUSUN KWANGEN KABUPATEN PACITAN

KESALAHAN PENERAPAN UNGGAH-UNGGUH RAGAM KRAMA TULISAN SISWA KELAS VII SMP NEGERI 1 MEJOBO

KEEFEKTIFAN MODEL PEMBELAJARAN TEAM ASSISTED INDIVIDUALIZATION

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Bahasa Jawa dan Pengajaran Bahasa

PELESTARIAN LINGKUNGAN SOSIAL BUDAYA MELALUI PENINGKATAN PRESTASI BELAJAR BAHASA JAWA DALAM MATERI UNGGAH-UNGGUH

SKRIPSI. Untuk Memperoleh Gelar Sarjana Pendidikan. Oleh. : Yani Yuliyanti NIM : : Pendidikan Bahasa dan Sastra Jawa

SINESTESIA PADA TUTURAN MAHASISWA PBSJ FBS UNNES SKRIPSI

PENINGKATAN KETERAMPILAN BERBICARA BAHASA JAWA DENGAN TEKNIK DUBBING FILM PADA SISWA KELAS VII SMP NEGERI 1 TAMBAK KABUPATEN BANYUMAS

KEKACAUAN TINGKAT TUTUR BAHASA JAWA DI LINGKUNNGAN KABUPATEN KEBUMEN JAWA TENGAH

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

SKRIPSI. oleh. Nama. : Elok Wahyuni. : Bahasa dan Sastra Jawa NIM. Program. Jurusan FAKULTAS

PENGENALAN BAHASA JAWA PADA ANAK SEBAGAI BENTUK PEMBERDAYAAN BAHASA LOKAL DAN UPAYA PENGUATAN JATI DIRI BANGSA

REFERENSI DALAM WACANA BERBAHASA JAWA DI SURAT KABAR

Analisis Kalimat Majemuk dalam Cerita Bersambung Ngoyak Lintang Karya Al Aris Purnomo

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

BUPATI SEMARANG SAMBUTAN BUPATI SEMARANG PADA ACARA PAMERAN BUKU MURAH KABUPATEN SEMARANG TAHUN 2014 TANGGAL 27 NOVEMBER 2014

MODEL EVALUASI BERBICARA PEMBELAJARAN BAHASA JAWA SMA BERBASIS INTEGRATIF-KOMUNIKATIF

A. RUMAH PANGGANG PE A. OMAH PANGGANG PE

pemilik code yang close sou bisa membagi source coden melalui lisensi, entah denga gratis maupun membayar. Meskipun gratis, lisensi terte bisa

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN BERKARAKTER MATA PELAJARAN BAHASA JAWA KELAS III (3) SEMESTER 1 (GANJIL)

KURIKULUM 2013 SMPN 1 GEGER

Menghargai dan mensyukuri keberadaan bahasa Jawa sebagai anugerah Tuhan Yang Mahaesa sebagai sarana menyampaikan informasi lisan dan tulis

PAMBUDIDAYA NGIPUK-IPUK SAHA MEKARAKEN UNGGAH-UNGGUHING BASA JAWI

Analisis Tokoh Utama dalam Cerita Bersambung Ngoyak Lintang Karya Al Aris Purnomo Ditinjau Dari Psikologi Sastra

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

BAB IV HASIL PENELITIAN DAN PEMBAHASAN. ditulis pada lembar pengamatan. Motivasi menulis yang diamati mengacu pada

PEMAKAIAN BAHASA JAWA MAHASISWA PENUTUR NGAPAK DI LINGKUNGAN FBS UNIVERSITAS NEGERI SEMARANG

ULANGAN TENGAH SEMESTER GANJIL TAHUN PELAJARAN 2016/2017. Mata Pelajaran : Bahasa Jawa. Hari/ tanggal : Kamis, 20 Oktober 2016

CERITA RAKYAT KI SONDONG MAJERUK DAN KI SONDONG MAKERTI DALAM PERSPEKTIF GREIMAS

LAPORAN PRAKTIK PENGALAMAN LAPANGAN II (PPL) SMK NEGERI 1 KANDEMAN. 0leh. : Ithafur Rahman NIM : FAKULTAS BAHASA DAN SENI

Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng siang, mugi kawilujengan, kasarasan saha karaharjan tansah kajiwa kasalira kula lan panjenengan sedaya.

MENGENALKAN UNGGAH-UNGGUH BAHASA JAWA KEPADA ANAK USIA DINI

ANAFORA GRAMATIKAL DAN LEKSIKAL DALAM NOVEL GARUDA PUTIH KARYA SUPARTO BRATA

WULANGAN 7 BUDI PEKERTI

KESALAHAN PEMILIHAN LEKSIKON OLEH SANTRI PONDOK PESANTREN AL ASROR DITINJAU DARI UNGGAH-UNGGUH BASA DALAM BERTINDAK TUTUR

Tindak Tutur Pamit ing Pasrawungan Masyarakat Desa Macanbang, Kecamatan Gondang, Kabupaten Tulungagung

Transkripsi:

Ulangan Harian ke- 1 Sekolah Mata Pelajaran Kelas/ Semester I. Wangsulana pitakenan ing ngandhap menika kanthi ngeping (X) ing aksara a, b, c, utawi d ingkang leres! 1. Unggah- ungguh saged ugi dipunsebat. A. Tingkah laku B. Pasrawungan C. Tumindak D. Tata krama 2. Menawa liwat ing sangarepe bapak-bapak kang padha lenggahan, anggonku matur kang bener yaiku A. Nuwun sewu, ndherek langkung B. Nuwun sewu, kula liwat C. Nyuwun pangapunten, kula badhe ngrumiyini D. Nyuwun pangapunten, kula badhe langkung 3..kula wonten Pengasih, menawi.simbah wonten Temon. A. Griya, dalemipun B. Dalem, griyanipun C. Dalem, dalemipun D. Griya, griyanipun : SMP N 4 WATES : Bahasa Jawa : VII / Gasal 4. Kula.saking sekolah jam 1 siyang, menawi bapak.saking kantor jam 4 sonten. A. Wangsul,wangsul B. Wangsul, kondur C. Kondur, kondur D. Kondur, wangsul 5. Ukara ing ngisor iki kang dadi titikan pitepangan yaiku A. Dalemipun wonten pundi nggih? B. Kados pundi kabare? C. Kapan anggonmu teka ing Jogja? D. Ndherek nepangaken, nama kula Ratri 6. Ukara kang nelakake sapa aruh ing dalan yaiku. A. Kepriye kabarmu Mar? Kok suwe ora telpon aku? B. Sugeng sonten mbah, badhe tindak pundi? C. Saiki kowe sekolah ing ngendi? D. Kapan anggonmu tekan omah?

7. Unggah- ungguhe mertamu kang bener yaiku A. Teko mlebu amarga uwis kenal karo sing duwe omah B. Ndhodok lawang sinambi njelukke sing duwe ngomah C. Matur kulanuwun sinambi ndhodhog lawang D. Nglakson ing ngarep omah 8. Kula.dhateng bu guru, pinten regi lks basa jawi ing koperasi sekolah. A. Nyuwun pirsa B. Mundhut pirsa C. Nyuwun pangapunten D. Nyuwun idin 9. Nuwun sewu pak, kula badhe.dhateng wingking. A. Nyuwun pangapunten B. Nyuwun pirsa C. Nuwun sewu D. Nyuwun idin 10. Dina Selasa kapungkur nalika menyang sekolah ban ne Andi bocor, saengga telat anggone mlebu kelas. Anggone matur marang pak guru kang bener miturut unggah- ungguh yaiku A. Nuwun sewu pak, kula badhe mlebet kelas B. Nuwun sewu pak, kula telat C. Nyuwun pangapunten pak, kula radi telat D. Nyuwun pangapunten pak kula telat, amargi kalawau ban kula bocor. 11. Bab kang kudu digatekake ing pasrawungan yaiku A. Milih- milih anggone kekancan B. Polatane sumeh,sumanak, lan basane becik C. Akeh omonge D. Kerep njajakke kancane 12. Kartika murid anyar ing SMP 4 Wates. Anggone Kartika kenalan marang kanca- kancane kang bener miturut unggah- ungguh yaiku A. Kanca- kanca ndherek nepangaken asma kula Kartika, dalemipun kula ing B. Kanca- kanca ndherek nepangaken nama kula Kartika, griya kula ing C. Kula Kartika saking D. Kanca-kanca asma kula Kartika, saking Temon. Matur nuwun 13. Bapak lagi turu nalika ibu bali seka omahe simbah.

Ukara kasebut menawa disalin ing basa krama yaiku A. Bapak nembe sare nalika ibu kondur saking dalemipun simbah. B. Bapak nembe sare nalika ibu wangsul saking dalemipun simbah. C. Bapak nembe sare nalika ibu wangsul saking griyanipun simbah. D. Bapak nembe sare nalika ibu mantuk saking griyanipun simbah. 14. Nalika dina Setu sore, Ratri ana acara latian nari ing sanggar, ananging Ratri ora bisa menyang amarga lagi sakit. Kepriye anggone Ratri idin marang guru tarine? A. Nuwun sewu kula sakit,saengga boten tindak latian. B. Nyuwun pangapunten kula boten tindak latian nari amargi sakit. C. Nuwun sewu, nyuwun pangapunten kula badhe nyuwun idin boten ndherek latian nari amargi nembe sakit. Matur nuwun D. Nuwun sewu, nyuwun pangapunten kula badhe nyuwun idin boten ndherek latian nari amargi nembe gerah. Matur nuwun 15. Mau bengi Bapak lan Pak Puji ndhelok wayang ing kecamatan. Ukara kasebut menawa disalin nganggo basa krama yaiku A. Wau dalu Bapak kalihan Pak Puji ningali wayang B. Wau sonten Bapak kalihan Pak Puji ningali wayang C. Wau sonten Bapak kalihan Pak Puji nonton wayang D. Wau dalu Bapak kalihan Pak Puji mirsani wayang 16. Nalika dina Kemis sore kapungkur, sinau bareng ing omahe Sinta. Gandheng uwis rampung anggone padha sinau. pamitan marang bapake Sinta. Kepriye anggone matur miturut unggahungguh? A. Nuwun sewu pak, kula badhe pamitan B. Nuwun sewu pak, gandheng anggenipun sinau sampun rampung kula badhe nyuwun pamit. C. Nuwun sewu pak, gandheng sampun cekap kula badhe nyuwun pamit D. Nuwun sewu pak,kula badhe mantuk 17. Basa kang digunaake nalika wong enom matur marang wong tuwa, lan basa kang digunaake dening wong kang durung rumaket

pasrawunganipun. Ukara kasebut yaiku nuduhake titikaning. A. Basa Jawa B. Basa ngoko lugu C. Basa ngoko alus D. Basa krama 18. Simbah menyang pasar numpak pit.ukara kasebut menawa disalin nganggo basa krama yaiku A. Simbah tindak peken nitih B. Simbah kesah peken nitih C. Simbah tindak pasar numpak D. Simbah tindak pasar nitih 19. Tanto : Wis garap PR durung Ti? Tanti Tanto Tanti : Uwis To, mau bengi anggonku garap PR. Lha kowe uwis nggarap durung? : Durunge, wadhuh kepriye ya iki, kok ya mau bengi ki aku malah ndelok bal- balan ngasi wengi. Banjur malah lali ora nggarap PR. : Woalah, lha piye kowe ki. Wong ana PR kok malah ditinggal ndelok bal-balan. Ing pacelathon ing dhuwur Tantonuduhake rasa. A. Seneng B. Kaget C. Getun D. Wedi 20. Patrap kang bener menawa lagi mlaku ing sangarepe wong tuwa yaiku II. Esay A. Tangan ngapurancang, mlaku jejeg B. Awake rada dibungkukke sinambi matur ndherek langkung C. Anggone mlaku cepet D. Sirahe tumungkul 1. Sapa kang migunaake basa ngoko nalika guneman? 2. Sapa kang migunaake basa krama nalika guneman? 3. Sebutna jinising undha usuk basa, paringana tuladha lan jelasna! 4. Jangkepi ukara ing ngisor iki nganggo tembung kang trep : a) Simbah nembe. wonten kamar. (sare/ tilem) b) Pakdhe nembe.bal-balan wonten TV. (mirsani/ ningali) c) Nalika pak guru.,para siswa padha mirengake. (matur/ ngendika)

d) Tina.dhateng bu guru kapan anggenipun ulangan. (nyuwun pirsa/ tanglet) 5. Ukara ing ngisor iki salinen nganggo basa krama : III. Esay a) Ibu tuku uyah ing warung. 1) Nalika pelajaran ing kelas Tono kebelet pengen ing kamar mandi.banjur kepriye anggone Tono matur dhateng bu guru? 2) Rendi arep sowan ing daleme Pak Marsudi saperlu ndugekake undhangan, ananging Rendi durung ngerti daleme Pak Marsudi. Ing dalan Rendi banjur nyuwun pirsa marang wong liya. Kepriye anggone Rendi matur? b) Bapak bali jam 5 sore, yen aku bali jam 1 awan. c) Pakdhe lunga pasar numpak pit. d) Omahe Riki ing Beji, yen omahe pak guru ing Wonosidi. Bapake Lina : O yoh, Lina ana kae lagi ngrewangi ibune asah- asah. Dienteni sedhelo nduk tak undange. : Nggih pak. Matur nuwun. 4) Gawea tuladha pacelathon pitepangan! 3) Jangkepana ukara ing ngisor iki supaya dadi pacelathon kang bener! Nalika dina Minggu esuk sakanca arep padha renang. ngampiri ing omahe Lina. Ananging kang nemoni bapakne Lina. : Kulanuwun pak. Bapake Lina : Mangga mangga. Mlebu ndene ndhuk. Arep ana prelu apa? :