RENCANA PELAKSANAAN PEMBALAJARAN

dokumen-dokumen yang mirip
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

menyusun teks lisan sesuai unggahungguh. berbagai keperluan. C. Tujuan Pembelajaran

1. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk berpamitan. 2. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk menyapa. 3. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk berkenalan.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi KI Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

menyusun teks lisan sesuai unggahungguh. berbagai keperluan.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng enjang, mugi kawilujengan, kasarasan saha karaharjan tansah kajiwa kasalira kula lan panjenengan sedaya.

SILABUS Satuan pendidikan : SMP N 2 DEPOK Kelas/Semester : VIII / Ganjil Kompetensi Inti :

BAB III CARA PANALITEN. metode deskriptif. Miturut pamanggihipun Sudaryanto (1988: 62) metode

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN. A. Kompetensi Inti KI1 : Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

SILABUS PEMBELAJARAN BAHASA JAWA. Kelas/Semester : VIII/ Semester 1

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

Ulangan Harian ke Kula.saking sekolah jam 1 siyang, menawi bapak.saking kantor jam 4 sonten.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN. A. Kompetensi Inti KI1 : Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

MATA PELAJARAN MULOK BAHASA JAWA

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Nomor: 1

Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng siang, mugi kawilujengan, kasarasan saha karaharjan tansah kajiwa kasalira kula lan panjenengan sedaya.

MATA PELAJARAN MULOK BAHASA JAWA

Tabel 1. Hasil Pratindakan Siswa dalam Praktik Sesorah

UNGGAH-UNGGUHING BASA JAWI*

REALISASI KESANTUNAN BERBAHASA JAWA MELALUI PESAN SINGKAT (SMS) ANTARA MAHASISWA DAN DOSEN DALAM HUBUNGANNYA DENGAN KEGIATAN AKADEMIS

MATA PELAJARAN MULOK BAHASA JAWA

UPAYA PENINGKATAN KETERAMPILAN MENULIS PARAGRAF DESKRIPSI BERBAHASA JAWA DENGAN MEDIA GAMBAR

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Mugi kawilujengan, kasarasan saha karaharjan tansah kajiwa kasalira kula lan panjenengan sedaya.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

UNIVERSITAS NEGERI SEMARANG

Analisis Kesalahan Kalimat Teks Pidato Berbahasa Jawa Siswa Kelas IX di SMP Negeri 1 Kajoran Kabupaten Magelang Tahun Pembelajaran 2014/2015

Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng enjang lan salam karaharjan tumrap kita sami.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Analisis Kesalahan Kebahasaan pada Lembar Kerja Siswa Kuncaraning Widya Bagelen Kelas X SMA Kabupaten Purworejo

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

PENGEMBANGAN PERENCANAAN PELAKSANAAN PEMBELAJARAN BAHASA DI SD BERBASIS BUDAYA LOKAL. Oleh Supartinah, M.Hum.

MEDIA PASINAON MAOS UKARA MAWI AKSARA JAWA KANTHI POP-UP BOOK KANGGE SISWA KELAS VII SMPN 1 IMOGIRI

Analisis Kesalahan Menulis Karangan Narasi Ragam Krama pada Siswa Kelas XI SMA Islam Sudirman Kaliangkrik Kabupaten Magelang

PAMBUDIDAYA NGIPUK-IPUK SAHA MEKARAKEN UNGGAH-UNGGUHING BASA JAWI

KISI-KISI PENULISAN SOAL

KISI-KISI PENULISAN SOAL

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Assalamu alaikum Wr. Wb. Mugi karaharjan, kawilujengan lan kasarasan tansah Kajiwa kasalira kula panjenengan sami.

SKRIPSI. oleh. Nama. : Elok Wahyuni. : Bahasa dan Sastra Jawa NIM. Program. Jurusan FAKULTAS

MATA PELAJARAN MULOK BAHASA JAWA

MEDIA PASINAON DOLANAN ULAR TANGGA CANGKRIMAN MIGUNAKAKEN PROGRAM MACROMEDIA FLASH PROFESSIONAL 8 KANGGE SISWA SMP KELAS VII

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP) Nomor: 1

IDENTIFIKASI KETIDAKTEPATAN PENGGUNAAN UNGGAH-UNGGUH BAHASA JAWA MAHASISWA PROGRAM STUDI PENDIDIKAN BAHASA JAWA

UPACARA RUWAT RIGEN WONTEN ING KECAMATAN KLEDUNG KABUPATEN TEMANGGUNG

PENINGKATAN KETERAMPILAN MENULIS DIALOG

KURIKULUM 2013 SMPN 1 GEGER

PERNYATAAN KEASLIAN TULISAN

DHASARING KAWERUH SEJATI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP 2 )

TUGAS PKL SEMESTER I TAHUN PELAJARAN 2017/ 2018

2. Satleraman ngengingi Sastra Jawi Kina

Campur Kode Bahasa Indonesia dalam Percakapan Berbahasa Jawa pada Grup Kawruh Jawa di Facebook

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

MEDIA DOLANAN TELU DADI PARIKAN NGANGGE PROGRAM MACROMEDIA FLASH PROFESSIONAL 8 KANGGE SISWA SMP KELAS VII SKRIPSI

PENINGKATAN KEAKTIFAN DAN KEMAMPUAN MENULIS NARASI BAHASA JAWA MELALUI METODE PEMBELAJARAN JIGSAW

BAB III METODE PENELITIAN. Metode penelitian yang digunakan dalam penelitian ini adalah penelitian

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

MARGI KANG GE N YINGK IRAK EN MA MALA NIN G TYAS

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

MUJUDAKEN MEDIA NYEMAK PANGANGGENING BASA ING SEKOLAH MAWI ANDROID MOBILE TUMRAP SISWA SMA KELAS X SKRIPSI

PATHISARI. Wosing těmbung: Sěrat Pangracutan, suntingan lan jarwanipun teks, kalěpasan.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

TETANDHINGAN METODE COOPERATIVE SCRIPT SAHA METODE NUMBERED HEADS TOGETHER TUMRAP KASAGEDAN MAOS WACANA AKSARA JAWA SISWA KELAS X SKRIPSI

ANAFORA GRAMATIKAL DAN LEKSIKAL DALAM NOVEL GARUDA PUTIH KARYA SUPARTO BRATA

ETIKA DAN ESTETIKA CERITA MINTARAGA GANCARAN KARYA PRIJOHOETOMO

LEMBAR PERSETUJUAN. Disusun oleh : : T R I M O : S Komisi Nama Tanda Tangan Tanggal Pembimbing. Pembimbing I : Dr. Sumarwati, M.Pd...

BEDANIPUN METODE MAKE A MATCH SAHA PICTURE AND PICTURE TUMRAP KAPRIGELAN MAOS WAOSAN SINERAT MAWI AKSARA JAWA SISWA KELAS VIII SMP N 3 GODEAN SKRIPSI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN. : Bentuk Muka Bumi dan Penduduk Indonesia : 4 x pertemuan (8 x40 menit)

BAB III KAJIAN ISI. dari pemikiran nenek moyang terdahulu. Dasar pemikiran serta teori-teori dasar

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP ) B. Kompetensi Dasar 1.1. Membuat gambar / denah berdasarkan penjelasan yang didengar.

KAJIAN INFERENSI SALEBETING WACANA MURAL BASA JAWI WONTEN ING KITHA YOGYAKARTA. Arif Rohmawan Mulyana

Pertemuan Pertama: 1 Melalui cerita pengalaman berwisata siswa dapat memiliki perilaku

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) OLEH : ULFAH KHUMAYASARI

DAMEL MEDIA PASINAON UNGGAH-UNGGUH BASA JAWI BERBASIS WEB KANGGE SISWA KELAS XII SLTA SKRIPSI

: Galih Prawita :

STRUKTUR TEKS SERAT PANITIBAYA

BAB IV HASIL PENELITIAN DAN PEMBAHASAN. Berdasarkan hasil penelitian yang telah dilakukan, diperoleh gambaran

TRADISI ZIARAH MAKAM SUNAN PANDAN ARAN ING DESA PASEBAN KECAMATAN BAYAT KABUPATEN KLATEN. Agung Kurniadi

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

SKRIPSI. Oleh: Nanda Arif Wijayanti K

DAMEL BUKU SINAU MAOS SAHA NYERAT AKSARA JAWA KANTHI IRAH-IRAHAN CARAKA KANGGE SISWA SMP SKRIPSI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

BAB IV HASIL PENELITIAN DAN PEMBAHASAN. konsep diri remaja Muslim pengguna Bahasa Jawa Krama (Studi Deskriptif

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Tiyang Tani lan Tikus: Mewariskan Nilai Budu Pekerti bagi Anak melalui Dongen Klasik Jawa. Oleh : Supartinah Dosen PGSD FIP UNY

BENTUK DAN MAKNA NAMA-NAMA BANGUNAN POKOK DI KERATON KASUNANAN SURAKARTA SKRIPSI

DAMEL MEDIA MAOS GEGURITAN MAWI APLIKASI ADOBE FLASH CS3 PROFESSIONAL KANGGE SISWA SMP KELAS VII SKRIPSI

Transkripsi:

RENCANA PELAKSANAAN PEMBALAJARAN Nama Sekolah Mata Pelajaran Kelas/ Semester Pertemuan Ke : SMP N 2 Ngemplak : Bahasa Jawa : VIII/ Ganjil : 1 X Pertemuan Standar Kompetensi : 2. Mampu mengungkapkan pikiran pendapat, gagasan dan perasaan secara lisan melalu berbicara, bertelepon, dan berdialog dalam berbagai ragam bahasa Jawa dengan unggah-ungguh basa yang sesuai. Kompetensi Dasar : 2.1 Bercerita tentang misalnya berkemah, bertamasya, perpisahan kelas atau pengalaman lain yang menarik/lucu. Indikator : 1. Menulis cerita dalam berbagai ragam bahasa Jawa. 2. Menceritakan sesuai teks yang ditulis. A. Tujuan Pembelajaran 1. Siswa dapat menyusun kerangka topik cerita. 2. Siswa dapat menceritakan dalam berbagai ragam bahasa Jawa. B. Materi Pembelajaran Crita pengalaman Crita pengalaman yaiku crita kedadean kang wis tau dideleng/ ditemoni utawa dilakoni dhewe ing saben dinane. Crita pengalaman bisa arupa crita kang sedih, seneng, lucu, nrenyuhake, utawa mrihatinake. Mirengake crita pengalaman ateges nyemak critane wong liya kang critane bisa sedih, seneng, lucu, nrenyuhake utawa mrihatinake. Pengalaman kang dicritakake marang wong liya bisa pengalaman pribadhine dhewe, uga bisa pengalaman kang duduweni wong liya. Sadhengah kadadean kang wis tau dilakoni iku menawa dicritakake bisa nambahi kawruh marang kang ngrungokake. Kerangka Cerita Kerangka cerita adalah garis besar cerita yang akan ditulis. Setelah kita memilih cerita pengalaman yang akan ditulis, kerangka cerita pun dibuat. Berikut ini adalah manfaat kerangka cerita.

Sebagai Panduan Penulisan Seorang penulis tidak khawatir ceritanya akan melenceng karena ada kerangka cerita yang memandunya. Memudahkan Penulisan Penulis akan sangat dimudahkan dalam menulis sebuah karangan karena gagasangagasan utamanya telah tersusun rapi dalam kerangka. Penulis tinggal mengembangkan gagasan-gagasan utama tersebut dengan menambahkan kalimat-kalimat pendukung. Mencegah Pengulangan Gagasan Salah satu kesalahan yang biasa terjadi ketika menulis karangan adalah munculnya pengulangan gagasan dalam beberapa bagian atau paragraf. Dengan adanya kerangka karangan, pengulangan gagasan bisa dihindari. Memudahkan Pemahaman Isi Tulisan Kerangka karangan dapat membuat tulisan kita tersusun rapi dan sistematis sehingga pembaca akan mudah memahami isinya. Membuat kerangka cerita: a. Bagian Pembukaan Bagian pembukaan berisi kalimat pendahuluan atau alasan yang menyebabkan terjadinya kejadian istimewa yang akan diceritakan. b. Bagian Isi Bagian isi adalah inti cerita. Bagian ini berupa kejadian istimewa yang mengesankan sehingga lebih mudah diingat dan ditulis. Tulis kejadian itu dalam beberapa kalimat singkat. Contoh: Wisata ing Gembiraloka Aku wisata bareng Aku muter-muter Gembiraloka c. Bagian Penutup Bagian penutup berisi pesan, kesan, atau ringkasan cerita. Tuladha: WISATA ING GEMBIRALOKA Kirang langkung jam sedasa enjing bis ingkang kula tumpaki sampun dumugi ing plataranipun Kebun Binatang Gembiraloka. Dados, saking kitha kula dumugi Ngayogyakarta kirang langkung naming lampahan satunggal jam. Sasampunipun Bapak Guru mundhut karcis, kula sakanca lajeng mlebet. Bapak Guru saha Ibu Guru boten kendhat-kendhat paring pemut, bilih kula sadaya boten kepareng ngganggu damel kewan-kewan ingkang dipun ingah wonten ing Kebun Binatang ngriku. Saking gapura ngajeng lampah kula nglangkungi kebon iangkang sakelangkung wiyar. Marganipun menggak-menggok lan minggah mandhap. Nanging sesawangan ing ngriku

sakalangkung asri, ngresepaken pandalu. Kebon punika dipun tanemi wit-witan ageng-ageng, warna-warni. Ronipun ngrembuyung, njalari hawa ing papan ngriku idhum lan seger, nuwuhaken raos ayem lan tentrem. Sasampunipun nglangkungi kreteg alit, lampah kula dumugi ing sapinggiring blumbangan wiyar. Blumbang punika loyanipun kimplah-kimplah bening, ombakipun ageng. Amargi ing ngriku katha prau motor sami lelumban. Ing ngriku ugi katha sanget peksi mliwis sami lelangen. Menawi badhe ketrajang lampahing mau, peksi-peksi punika sami mabur sesarengan, kados dipun abani. Boten dangu lajeng ambyar malih sesarengan, pados papan ingkang kepara tebih saking dunungipun prau. Marem ningali sesawangan ing blumbang punika, kula sakanca nglajengaken lampah. Sapunika kula dumugi ing sacelakipun krangkeng lan kandhang-kandhang kewan. Ing ngriku katha sanget kewan iangkang dipun ingah. Kadosta: liman, sima, menjangan, kancil, kidang, bantheng, onta, sawer, lan kethek. Liman punika badanipun ageng-inggil, nanging lampahipun lendreg-lendreg kados tiyang aras-arasen. Kanca kula ingkang kaleres mbekta timung lajeng nguncalaken timunipun dhateng liman punika. Jebul liman ugi doyan timun. Kethek punika ulesipun warna-warni. Wonteng ingkang ulesipun klawu, wonten ingkang abrit semua soklat, lan wonten ingkang cemeng njanges. Kula lingak-linguk madosi kethek ingkang ulesipun pethak, nanging boten wonten. Batos kula, Apa kethek putih kaya Anoman kae anane mung ana ing crita wayang, kok kene ora ana? kula badhe matur dhateng Bapak Ibu Guru boten wanton, ajrih menawi dipun gujeng kanca-kanca. Kewan-kewan punika ketingalipun gesangipun seneng sanget. Nanging, panginten kula badhe langkung seneng menawi dipun luwari saking krangkengipun, dipun wangsulaken dhateng wana, gesang mardika kados wingi uni. Sareng sampun kemput anggen kula ningali sedaya isen-isenipun. Gembiraloka, kula sedaya, Bapak saha Ibu Guru, lajeng tata-tata badhe wangsul. Saderengipun nilar papan iangkagn sakalangkung nengsemaken punika, kula sedaya sami ngaso wonten ing sangandhapipun wit-wit ageng ing sacelakipun regol, sinambi ndhudah sangu, nedha lan ngombe. C. Alokasi Waktu : 2 X 40 menit D. Metode Pembelajaran 1. Metode : Scientific 2. Model : CTL. Play Learning E. Langkah-Langkah Pembelajaran Pertemuan KEGIATAN PEMBELAJARAN Ke : 1. Kegiatan Awal Guru membuka pelajaran dengan berdoa Guru menjelaskan tentang KD. 1 Alokasi Waktu Guru menyampaikan tujuan pembelajaran. 10

2. Kegiatan Inti a. Mengamati Guru memberikan contoh cerita pribadi untuk diamati oleh siswa b. Menanyakan Guru menanyakan mengenai langkah-langkah membuat cerita Siswa menanyakan bagaimana penerapan langkahlangkah membuat cerita c. Menalar Siswa berdiskusi bagaimana membuat cerita d. Mengeksplorasi Siswa membuat kerangka cerita e. Mencipta Siswa menceritakan 3. Kegiatan Penutup Guru menyimpulkan cerita yang baik Siswa menyimpulkan pelajaran Guru dan siswa melakukan refleksi terhadap hasil belajar. 65 5 F. Sumber Belajar 1. Sumber :... 1988. Menulis Sebagai Keterampilan Bebahasa. Bandung: Angkasa 2. Media : - G. Penilaian Hasil Belajar Indikator Penilaian Teknik Bentuk Instrumen 1. Menulis cerita dalam berbagai ragam bahasa Jawa. 2. Menceritakan sesuai teks yang ditulis Tertulis Tertulis dan praktik Uraian perform 2. Jelasna apa kang disebut crita 3. Sebut lan jelasna cengkorongan crita! 4. Kadamela cenkorongan cerita pengalaman pribadhi! 5. Kadamela cerita pribadhimu banjur wacanen ana ngarep kelas! Rubrik penilaian bercerita penilaian terendah 5 dan tertinggi 15.

Pedoman penilaian Soal nomor 1 skor 5 Soal nomor 2 skor 5 Soal nomor 3 skor 5 Soal nomor 4 skor 15 NILAI AKHIR = Perolehan Skor X Skor (100) Ideal = Skor Maksimum (30) Mengetahui Ngemplak, 3 Agustus 2016 Guru Pembimbing Mahasiswa PPL Eni Fatonah S.Pd. Alif Nur Rohmad NIP. 19730513 199802 2002 NIM. 12205241033