PENGAJARAN BERASASKAN PROJEK : KOTAK SIMPULAN BAHASA OLEH : NUR ALIA ASYURA BINTI HARUN & KUMPULAN A3 KAEDAH MENGAJAR BAHASA MALAYSIA 2

dokumen-dokumen yang mirip
Rancangan Pengajaran Harian Sekolah Menengah Pendekatan Pembelajaran Konstruktivisme

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH) 1. Menyenaraikan 5 jenis peribahasa. 3. Mendapat sekurang-kurangnya 5 peribahasa dan maksudnya.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN MENULIS)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN : 3

KUMPULAN 3 : TUGASAN INDIVIDU NAMA PELAJAR : MASITAH BINTI MD SOM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam ( Akidah )

PERANCANGAN MENGAJAR HARIAN SEKOLAH MENENGAH PENDEKATAN PEMBELAJARAN KEPELBAGAIAN SUMBER DAN BAHAN

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

2. Membaca petikan teks Pulau Langkawi dan dapat menerangkan sekurang-kurangnya 5 maksud perkataan yang digelapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

RPH PENDIDIKAN KESIHATAN

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun :3 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Ibadah) 2. Kelas 3 Maju 3. Tarikh/Hari 17 Jamadilawal 1436

Panduan Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun Tarikh/Hari 4 Jamadilawal 1436H /23 Februari 2015/ Isnin

REFLEKSI PENGAJARAN MIKRO: RANSANGAN DAN PENEGUHAN

Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah Memupuk Pelajar Aktif, Pengguna Cekap

Rancangan Pengajaran Harian. Pendidikan Islam Tahun 1 (Akidah ) 16 Rabiulawwal 1436 / 7 Januari 2015 / Rabu

FU: 4.3 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain.

Rancangan Pengajaran Harian. Pendidikan Islam Tahun: 2

Seorang guru perlu menguasai kemahiran merancang rancangan pengajaran yang akan dilaksanakan dengan berkesan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 2 i. Melengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 2 (KSSR) : 30 orang ( 11 Pelajar Lelaki + 19 Pelajar Perempuan)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Rancangan Pengajaran Harian (KSSR) Tahun 4

COLLABORATIVE INSTRUCTIONAL DESIGN SYSTEM (CIDS) SISTEM REKA BENTUK PENGAJARAN KOLABORATIF MODEL REKA BENTUK PENGAJARAN INTEGRAL ASIE MANUAL PENGGUNA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

3. Isu / Cabaran : Kesukaran Menulis dan Mengetahui Nilai Nombor

Fokus Sampingan : 9.1 Mengambil imlak teks yang diperdengarkan. Aras 1 (i). Mengeja dan menulis perkataan dan ayat yang diperdengarkan.

11 Jamadil Awal : 20 orang (9 lelaki 11 perempuan) :4.1 Memahami dan mengamalkan cara bersuci. dan mughallazah

Fokus Utama : 4.2 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain.

Membudayakan Kemahiran Berfikir KEMENTERIAN 1 PELAJARAN MALAYSIA BAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 3 DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 3

Kemahiran mendengar dan bertutur Kemahiran menulis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) SAINS TAHUN 5 (KSSR) MINGGU

TOPIK 2: REKA BENTUK PENGAJARAN

KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA. Kurikulum Standard Sekolah Rendah KSSR

7.0 KAEDAH PENGUMPULAN DATA. yang kukuh semasa menjawab soalan-soalan kajian tindakan ini.

KURIKULUM STANDARD PRASEKOLAH KEBANGSAAN (KSPK)

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH PENDIDIKAN KHAS (MASALAH PENDENGARAN) MODUL PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA

Lelaki:10 orang. Perempuan: 17 orang. : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

6.0 TINDAKAN YANG DIJALANKAN. hingga 5. Saya telah memberi bimbingan kepada empat orang peserta sekurangkurang

Objektif taklimat ini :

KURIKULUM BERASASKAN SEKOLAH SEKOLAH RENDAH YANGZHENG

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR) MATEMATIK TAHUN 3 MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (SEKOLAH KEBANGSAAN)

PENGETAHUAN Matlamat Objektif

PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID BAHASA MELAYU TINGKATAN 2

BAB 1 PENGENALAN. 1.1 Pendahuluan

1.0 MEMAHAMI PENGATURCARAAN

1.4.4 Bertutur dan menyatakan permintaan untuk melakukan sesuatu perkara dalam situasi tidak formal secara bertatasusila. OBJEKTIF PEMBELAJARAN

FCE 3400 TEKNOLOGI PENDIDIKAN PERINCIAN TUGASAN KUMPULAN

CARA MENGAJAR PETA BULATAN

PENGAJARAN Sistem Nombor Perduaan Mengenal pasti nombor perduaan dan nombor perpuluhan

BENGKEL 21ST CENTURY LEARNING DESIGN PERINGKAT DAERAH KUNAK, 2016 NAMA : CIK SAMSURIANI BINTI RUSLI SEKOLAH : SMK KUNAK, KUNAK

Instrumen Standard Penarafan Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) dalam Pengajaran dan Pembelajaran (PdP)

Khidmat Masyarakat dalam. Kegiatan Kokurikulum PENGENALAN HASIL PEMBELAJARAN

KARNIVAL SAINS DAN TEKNOLOGI PERINGKAT DAERAH KUANTAN 2015

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA DOKUMEN STANDARD PRESTASI BAHASA MELAYU TAHUN 1 MASALAH PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

TAKLIMAT STANDARD KURIKULUM

PENYELIAAN LATIHAN MENGAJAR Matapelajaran Kemahiran Hidup (Penyediaan

Taklimat Peperikasaan PSLE Jabatan Bahasa Melayu BHPS

UNIT 2 KURIKULUM SAINS SEKOLAH RENDAH

FORMAT BAHARU UJIAN PENCAPAIAN SEKOLAH RENDAH (UPSR) MULAI TAHUN 2016

KAB:3043 PENGAJARAN LITERASI : AWAL MEMBACA DAN MENULIS BAHASA MELAYU UPSI03(A121PJJ)

Bahasa Melayu. Cikgu Suriyana Ghapari Ketua Subjek Bahasa Melayu Sekolah Rendah Zhenghua 20 Januari 2017

KURSUS ORIENTASI UNTUK JURULATIH UTAMA BAHASA MALAYSIA TAHUN SATU

PELAN OPERASI PANITIA BAHASA CINA SJK(C) KWANG CHIEN 2016 Latihan Dalam Perkhidmatan Guru BC

OH, ITUNYA DARAB! Oleh. Chai Mei Ling ABSTRAK

Ilmu: Kebudayaan Nilai Murni: Kerjasama, hormat-menghormati Teknologi Maklumat dan Komunikasi

MEMBUDAYAKAN KEMAHIRAN BERFIKIR

PENGETAHUAN. Matlamat

MENINGKATKAN KEMAHIRAN MEMBUNDAR DENGAN KAEDAH JABAL (BUKIT)

Padankan. Padankan. Padankan

BAHASA MELAYU B (8613)

2.1 Butir-Butir Peribadi Pelatih/Pelajar Ruangan ini perlu diisikan dengan butir-butir peribadi pelatih/pelajar dengan lengkap.

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Jamrah Sibin Jeswenny Fresshila John

CARA MENGAJAR PETA BULATAN

PENYELIDIKAN TINDAKAN: PROSES Sinopsis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) SAINS TAHUN 5 (KSSR)

Penilaian Holistik Darjah 1 & 2

REKA BENTUK INTERAKSI

PROGRAM KEMBARA PEMBELAJARAN

PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID BAHASA ARAB TINGKATAN 1 BAHASA ARAB TINGKATAN 1

PENDIDIKAN KESIHATAN

PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Abstrak. Penggunaan S 2 TAMP 2 D dalam Pengajaran dan Pembelajaran Kepelbagaian Ayat. Zaetun Abbas

MODUL PENGENDALIAN AKTIVITI GALAKAN MEMBACA. Bahagian Perkhidmatan Perpustakaan Awam Pustaka Negeri Sarawak

SELAMAT DATANG SESI PERTEMUAN DENGAN IBU BAPA JUMAAT, 19 JAN 2018

Penggunaan ICT Dalam Pengajaran dan Pengajaran Matematik

PENJANAAN RANCANGAN BAGI PELAKSANAAN PROJEK/ PROGRAM: PENYELESAIAN MASALAH / PENAMBAHBAIKAN / PERUBAHAN Oleh Abdul Razak bin Alias, IAB Bandar Enstek

KRITERIA PEMARKAHAN PERTANDINGAN MEMBINA LAMAN BLOG DAN BBM ONLINE

Suriana Mohamed Bakri Sekolah Rendah Kranji Pusat Bahasa Melayu Singapura ABSTRAK

MODUL PENGAJARAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI (TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI)

PELAN OPERASI PANITIA BAHASA INGGERIS 2016

Transkripsi:

PENGAJARAN BERASASKAN PROJEK : KOTAK SIMPULAN BAHASA OLEH : NUR ALIA ASYURA BINTI HARUN & KUMPULAN A3 KAEDAH MENGAJAR BAHASA MALAYSIA 2

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 1Aktif HARI Rabu MASA 10.00-11.00 pagi BILANGAN PELAJAR 15 orang TEMA Tatabahasa TAJUK PELAJARAN Peribahasa (Simpulan Bahasa) STANDARD KANDUNGAN Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata, istilah, ungkapandan ayat dalam pelbagai ujaran. STANDARD PEBELAJARAN Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan dalam pelbagai ujaran dengan betul dan tepat mengikut konteks. OBJEKTIF PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: 1.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 simpulan bahasa berdasarkan gambar yang diberi secara berkumpulan. 2. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 maksud berdasarkan simpulan bahasa yang telah disenaraikan secara berkumpulan. 3. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat berdasarkan simpulan bahasa yang diberikan secara berkumpulan. ElemenMerentasKurikulum (EMK) Ilmu: Tatabahasa Nilai:Kerjasama, hormat-menghormati, ketelitian dan keyakinan. Kemahiran: KBAT, EMK, Teknologi, Bahasa StrategiPembelajaran: Pembelajaran berasaskan projek ABM/BBM Video Papan tulis Power point Pen Penanda Kotak Gambar

SET INDUKSI LANGKAH Set Induksi (3 minit) ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR CATATAN 1.Guru menayangkan sebuah video kepada murid. 1.Murid memberikan perhatian terhadap video yang ditayangkan. Bertujuan menarik perhatian murid sebelum memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran. 2. Guru meminta murid untuk mengenal pasti beberapa simpulan bahasa yang terdapat dalam video yang ditayangkan. 2.Murid mengenal pasti beberapa BBM: Video simpulan bahasa yang terdapat dalam Nilai murni: video untuk Ketelitian. memberikan respon kepada permintaan guru.

Bahan Bantu Mengajar

LANGKAH 1 Langkah 1 (5minit) Penerangan ringkas tentang konsep simpulan bahasa berserta contoh. 1.Guru menerangkan konsep simpulan bahasa secara ringkas dengan contoh-contoh yang sesuai. 1.Murid mendengar penerangan guru sambil mencatat tentang maklumat yang diberi. Dapat meningkatkan kemahiran berbahasa dalam kalangan murid. Nilai murni: Ketelitian. BBM: PapanTulis, pen penanda dan power point.

Bahan Bantu Mengajar

LANGKAH 2 Langkah 2 (15minit) Aktiviti berkumpulan 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 simpulan bahasa berdasarkan gambar yang diberi secara berkumpulan. 1. Guru membahagikan murid kepada 1.Murid dikehendaki berada dalam empat kumpulan. kumpulan yang ditetapkan. 2. Guru memberikan arahan sebelum 2. Murid mendengar arahan yang guru aktiviti dijalankan pada skrin layar. berikan pada skrin layar. Membolehkan murid untuk belajar sambil berkongsi maklumat dengan menghasilkan satu projek Kemahiran: 3. Guru mengedarkan beberapa 3.Setiap murid menerima beberapa berbahasa, KBAT, kemahiran keping gambar kepada setiap ahli keping gambar yang diberikan oleh guru menulis, kemahiran kumpulan. dan menampal gambar pada kotak yang mendengar, kemahiran 2. Menyatakan diberikan. bertutur sesama ahli sekurang-kurangnya 3 kumpulan maksud berdasarkan 4. Guru memberikan penerangan 4. Murid mendengar arahan guru simpulan bahasa yang kepada murid untuk membuat kotak dengan teliti. Kemahiran abad ke-21: kerja telah disenaraikan simpulan bahasa sebagai projek sepasukan, bersifa tingin secara berkumpulan. kumpulan. tahu, berpusatkan murid 3. Membina sekurangkurangnya 3 ayat berdasarkan simpulan bahasa yang diberikan secara berkumpulan. 5. Guru meminta murid untuk menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga simpulan bahasa (berdasarkan gambar) beserta maksud dan membina ayat menggunakan simpulan bahasa yang telah disenaraikan. 5. Murid menyenaraikan tiga simpulan bahasa (berdasarkan gambar) beserta contoh dan membina ayat menggunakan simpulan bahasa yang telah disenaraikan secara berkumpulan. Nilai murni: Kerjasama, berfikiran kreatif, berfikiran kritis BBM: Gambar, kotak, buku, pen berwarna, pen penanda, 6. Murid menghasilkan projek menghias kertas warna, bahan-bahan kotak simpulan bahasa dengan menghias kotak Guru menjelaskan kepada murid menggunakan bahan yang disediakan untuk menghasilkan projek menghias oleh guru berdasarkan masa yang telah kotak simpulan bahasa mereka. ditetapkan oleh guru.

Bahan Bantu Mengajar

HASIL KOTAK SIMPULAN BAHASA

LANGKAH 3 Langkah 3 (7minit) Aktiviti berkumpulan Gallery walk Menilai hasil kerja yang telah murid lain dilakukan. 1. Guru memberikan arahan. 2. Guru meminta murid bergerak daripada satu stesen ke stesen yang lain secara berkumpulan untuk melihat dan menilai hasil kerja kumpulan lain dengan menggunakan sticky note. 1.Murid mendengar arahan yang diberikan oleh guru. Membolehkan murid menilai dan menilai hasil kerja kumpulan lain. 2. Murid akan bergerak dari satu stesen ke stesen yang Kemahiran: Menulis, lain secara berkumpulan membaca, menilai, KBAT untukmelihat dan menulis penilaian hasil kerja kumpulan Nilai murni: Kerjasama, lain dengan menggunakan keyakinan, semangat sticky note berpasukan 3. Guru akan meniup wisel setiap 2 minit sekali untuk menukar pergerakan murid ke stesen yang lain. 3. Murid akan bergerak setiap Kemahiran Abad 21: 2 minit sekali apabila wisel Pemikir, kerja sepasukan, dibunyikan. mahir berkomunikasi 4. Guru meminta wakil murid dari setiap kumpulan untuk memberikan komen terhadap hasil kerja kumpulan lain. 4.Wakil murid setiap BBM: Sticky note, wisel kumpulan memberikan komen terhadap hasil kerja kumpulan lain. 5.Guru memberikan sedikit komen berkaitan aktiviti (projek) yang dilakukan pada hari ini. 5.Murid mendengar komen daripada guru berkaitan aktiviti yang telah dilaksanakan pada hari ini

Bahan Bantu Mengajar & Strategi PdPC

PENUTUP Penutup (3 minit) 1.Guru meminta seorang 1. 1. Seorang murid murid untuk membuat rumusan memberikan kesimpulan berdasarkan topik terhadap topik pelajaran pada pelajaran pada hari ini. hari ini. 2. 2. Murid 2.Guru mengukuhkan mendengar lagi rumusan yang pengukuhan dibuat oleh murid. rumusan yang dibuat oleh guru. 3. Guru memberikan 3. 3. Murid memberi latihan kepada murid perhatian sebagai aktiviti susulan. terhadap latihan susulan yang diberikan. Bertujuan mengetahui kebolehan murid dalam memahami topik pengajaran pada hari ini.