Lampiran 1. TABEL ANALISIS INTERFERENSI MORFOLOGIS BAHASA INDONESIA DALAM PENGGUNAAN BAHASA JAWA PADA UPACARA PERNIKAHAN ADAT JAWA. Jenis.

dokumen-dokumen yang mirip
Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng siang, mugi kawilujengan, kasarasan saha karaharjan tansah kajiwa kasalira kula lan panjenengan sedaya.

Mugi kawilujengan, kasarasan saha karaharjan tansah kajiwa kasalira kula lan panjenengan sedaya.

Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng enjang, mugi kawilujengan, kasarasan saha karaharjan tansah kajiwa kasalira kula lan panjenengan sedaya.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng enjang lan salam karaharjan tumrap kita sami.

Assalamu alaikum Wr. Wb. Mugi karaharjan, kawilujengan lan kasarasan tansah Kajiwa kasalira kula panjenengan sami.

TANGGAP WACANA BUPATI KARANGANYAR WONTEN ING ACARA TATA CARA BANDERA PENGETAN DINTEN AMBAL WARSA PAMARINTAH KABUPATEN KARANGANYAR KAPING 99 WARSA 2016

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (Kegiatan Pratindakan) : Memahami dan menanggapi pranatacara dari berbagai media.

Analisis Kesalahan Kalimat Teks Pidato Berbahasa Jawa Siswa Kelas IX di SMP Negeri 1 Kajoran Kabupaten Magelang Tahun Pembelajaran 2014/2015

Bismillahi rokhman nir rokhim. Wabarakatuh;

BUPATI KLATEN SABDATAMA BUPATI KLATEN WONTEN ING ADICARA MANGAYUBAGYA HADEGING KABUPATEN KLATEN KAPING 212 WARSA 2016

BAB III CARA PANALITEN. metode deskriptif. Miturut pamanggihipun Sudaryanto (1988: 62) metode

Rr. Nama Cewek. Bg. Nama Cowok

TUGAS PENILAIAN PENCAPAIAN HASIL BELAJAR. Dosen pengampu : Sutrisna Wibawa, M. Pd

Wacana Hortatori MILIK dalam NEGARA Bahasa Jawa TIDAK DIPERDAGANGKAN. Nanik Sumarsih Edi Setiyanto Wening Handri Purnami

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

INTERFERENSI MORFOLOGIS INGKANG KATINDAKAKEN GURU ING WULANGAN BASA JAWI SMA NEGERI 10 PURWOREJO SKRIPSI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

UNGGAH-UNGGUHING BASA JAWI*

REALISASI KESANTUNAN BERBAHASA JAWA MELALUI PESAN SINGKAT (SMS) ANTARA MAHASISWA DAN DOSEN DALAM HUBUNGANNYA DENGAN KEGIATAN AKADEMIS

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya

menyusun teks lisan sesuai unggahungguh. berbagai keperluan. C. Tujuan Pembelajaran

DAMEL MEDIA PASINAON MAOS UKARA MAWI AKSARA JAWA KANTHI BASIS WEB TUMRAP SISWA VIII SMP

MEDIA PASINAON MAOS UKARA MAWI AKSARA JAWA KANTHI POP-UP BOOK KANGGE SISWA KELAS VII SMPN 1 IMOGIRI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

ATUR PANGANDIKAN GUBERNUR JAWI TENGAH ING ADICARA PENGETEN ARI BASA IBU INTERNASIONAL PROVINSI JAWI TENGAH SEMARANG, 25 FEBRUARI 2016

ASPEK PENDIDIKAN SPIRITUAL DALAM PROSESI INJAK TELUR PADA UPACARA PERKAWINAN ADAT JAWA

Abstrak. Inti sesorah adalah memuliakan dan menghormati tamu undangan. Susunan sesorah secara umum dapat dipilah menjadi beberapa bab, antara lain

1. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk berpamitan. 2. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk menyapa. 3. Menerapkan unggah-ungguh jawa untuk berkenalan.

KESINAMBUNGAN TOPIK WACANA PRANATACARA JAWA

UPACARAKESRIPAHAN ADAT JAWA DI BANJARSARI, SURAKARTA

TEKNIK SPIDER MAP MINANGKA SARANA NGINDHAKAKEN KETRAMPILAN NYERAT PAWARTA BASA JAWI KELAS X SMA 2 BREBES SKRIPSI

FIRMAN MENYATAKAN KESALAHAN & KEBENARAN

UPACARA NGUNDHUH SUSUH LAWET ING KARANGDHUWUR, AYAH, KEBUMEN SKRIPSI

PIWULANG SKRIPSI. dening

SUMBER BELAJAR PENUNJANG PLPG 2017 MATA PELAJARAN/PAKET KEAHLIAN BAHASA JAWA BAB VII PRANATACARA

Tabel 1. Hasil Pratindakan Siswa dalam Praktik Sesorah

TRADHISI ABID-ABID ING DHUSUN TEGALREJO DESA PAHONJEAN KECAMATAN MAJENANG KABUPATEN CLACAP

STRUKTUR TEKS SERAT PANITIBAYA

MEDIA DOLANAN TELU DADI PARIKAN NGANGGE PROGRAM MACROMEDIA FLASH PROFESSIONAL 8 KANGGE SISWA SMP KELAS VII SKRIPSI

PERNYATAAN : C

MEDIA PASINAON DOLANAN ULAR TANGGA CANGKRIMAN MIGUNAKAKEN PROGRAM MACROMEDIA FLASH PROFESSIONAL 8 KANGGE SISWA SMP KELAS VII

MEDIA PASINAON NYEMAK CARIYOS WAYANG KANTHI PROGRAM MACROMEDIA FLASH PROFESSIONAL 8 KANGGE SISWA SMP KELAS VIII. Skripsi

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

UPACARA PAWIWAHAN ADAT JAWI WONTEN ING SERAT CENTHINI

UPACARA RUWAT RIGEN WONTEN ING KECAMATAN KLEDUNG KABUPATEN TEMANGGUNG

BELAJAR MC BAHASA DAN ADAT JAWA

MAKNA SIMBOLIS SALEBETING SESAJEN RIKALA DAMEL GRIYA ING DESA SIKASUR KECAMATAN BELIK KABUPATEN PEMALANG JAWA TENGAH. Restian Nur Salikhin

DAMEL MEDIA MAOS GEGURITAN MAWI APLIKASI ADOBE FLASH CS3 PROFESSIONAL KANGGE SISWA SMP KELAS VII SKRIPSI

DHASARING KAWERUH SEJATI

TETANDHINGAN METODE COOPERATIVE SCRIPT SAHA METODE NUMBERED HEADS TOGETHER TUMRAP KASAGEDAN MAOS WACANA AKSARA JAWA SISWA KELAS X SKRIPSI

NGLELURI TRADHISI KENDUREN LAN LAKU JAWI WONTEN ING ERA GLOBALISASI MINANGKA BAHAN PENDIDIKAN MENTAL TUMRAPING GENERASI MUDHA

BAB I PENDAHULUAN. kaidah yang berlaku pada masing-masing bahasa. Masing-masing kata dalam kalimat

BAB II ANALISIS DATA. kode dalam khotbah berbahasa Jawa di Gereja Kristen Jawa Ampel.

KONSEP WANITA UTAMI WONTEN ING SERAT KAOETAMANING KENJA SKRIPSI

MEDIA PASINAON INTERAKTIF SENGKALAN KANTHI PROGRAM ADOBE FLASH CS5 KANGGE SISWA SMA/ SMK KELAS XI SKRIPSI

DAMEL MEDIA PASINAON PRANATACARA SAHA SESORAH TUMRAP SISWA KELAS XI SEKOLAH MENENGAH ATAS NGANGGE ADOBE FLASH CS 5.5 SKRIPSI

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi KI Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

2. Satleraman ngengingi Sastra Jawi Kina

AJINING FILOSOFIS UPACARA PANGGIH PANGANTEN ING DESA MANGUNJIWAN, KECAMATAN DEMAK, KABUPATEN DEMAK SKRIPSI LISA SATRIANI NPM:

PENOKOHAN WONTEN ING NOVEL ADILING PANGERAN ANGGITANIPUN ANY ASMARA (SATUNGGALING TINJAUAN PSIKOLOGI SASTRA) SKRIPSI

NYEMAK LEGENDA RAKYAT JAWI KANTHI APLIKASI ADOBE FLASH CS5 PROFESSIONAL TUMRAP SISWA SMA KELAS X SKRIPSI

STRUKTURALISME GENETIK NOVEL JEMINI ANGGITANIPUN SUPARTO BRATA SKRIPSI

DAFTAR NAMA SISWA KELAS XI IPA 1 SMA NEGERI 1 CANDIMULYO

KOHESI GRAMATIKAL SAHA LEKSIKAL WONTEN WACANA KUMPULAN KHOTBAH JANGKEP ING GKJ (GEREJA KRISTEN JAWA) SKRIPSI

DAMEL MEDIA NYEKAR MACAPAT ASMARADANA MAWI ANDROID MOBILE TUMRAP SISWA KELAS VII SMP. Indra Dharmawan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

TEMBUNG KAHANAN BASA JAWI KINA WONTEN ING BASA JAWI ENGGAL (Adhedhasar Kamus Jawa Kuna-Indonesia kaliyan Baoesastra Djawa) SKRIPSI

PETANGAN JAWI WONTEN MASARAKAT DHUSUN KERTOPATEN WIROKERTEN BANGUNTAPAN BANTUL. Kaaturaken Dhumateng Jurusan Pendidikan Bahasa Daerah

Suwardi FBS Universitas Negeri Yogyakarta

TRADHISI GUSARAN ING DHUSUN CIPABEASAN DESA CILOPADANG KECAMATAN MAJENANG KABUPATEN CILACAP SKRIPSI

ALIH KODE SAHA CAMPUR KODE WONTEN ING TEMBANG HIP-HOP JAWI ANGGITANIPUN JOGJA HIP-HOP FOUNDATION SKRIPSI

PAMBUDIDAYA NGIPUK-IPUK SAHA MEKARAKEN UNGGAH-UNGGUHING BASA JAWI

PERGANTIAN MAKNA DALAM BAHASA JAWA KRAMA. Oleh: Kustri Sumiyardana ABSTRAK

WULANGAN 7 BUDI PEKERTI

MUJUDAKEN MEDIA NYEMAK PANGANGGENING BASA ING SEKOLAH MAWI ANDROID MOBILE TUMRAP SISWA SMA KELAS X SKRIPSI

TUGAS PENILAIAN PENCAPAIAN HASIL BELAJAR. Dosen pengampu : Sutrisna Wibawa, M. Pd

PENYIMPANGAN PRINSIP KERJASAMA WONTEN ING PAGELARAN DRAMA SANGGAR SASTRA JAWA BAJANG KALADETE MAHASISWA JURUSAN PBD FBS UNY TAUN 2010 SKRIPSI

Assalamu alaikum Wr. Wb. Sugeng enjang lan karaharjan tumrap kita sedaya

KAJIAN WACANA BASA JAWI WONTEN ING DISPLAY PICTURE BLACKBERRY MESSENGER

DAMEL MEDIA PAMULANGAN TEMBANG MACAPAT KANTHI BASIS WEB NGGINAKAKEN MOODLE TUMRAP SISWA SMP SKRIPSI

DAMEL MEDIA PASINAON UNGGAH-UNGGUH BASA JAWI BERBASIS WEB KANGGE SISWA KELAS XII SLTA SKRIPSI

PEPINDHAN WONTEN ING NOVEL KIDUNG WENGI ING GUNUNG GAMPING ANGGITANIPUN ST. IESMANIASITA SKRIPSI

DAMEL BUKU SINAU MAOS SAHA NYERAT AKSARA JAWA KANTHI IRAH-IRAHAN CARAKA KANGGE SISWA SMP SKRIPSI

KALEPATAN SKRIPSI. Dening

PIWULANG MORAL WONTEN ING CAKEPAN GENDHING DOLANAN WONTEN ING BUKU GENDHING-GENDHING DOLANAN ANGGITANIPUN SRI WIDODO

UNDHA-USUK BASA JAWI MASARAKAT DHUSUN CEKELAN BLONDO SKRIPSI

INTERFERENSI MORFOLOGIS BAHASA INDONESIA DALAM PENGGUNAAN BAHASA JAWA PADA UPACARA PERNIKAHAN ADAT JAWA

LINGUA REGISTER KHOTBAH JUMAT BERBAHASA JAWA (STUDI KASUS DI MASJID AGENG KABUPATEN KLATEN)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBALAJARAN

KAJIAN INFERENSI SALEBETING WACANA MURAL BASA JAWI WONTEN ING KITHA YOGYAKARTA. Arif Rohmawan Mulyana

DAFTAR PUSTAKA. Bakker Filsafat Kebudayaan (Sebuah Pengantar). Yogyakarta. Kanisius

menyusun teks lisan sesuai unggahungguh. berbagai keperluan.

IMPLIKATUR ING HOMILI RAMA WONTEN ING MISA EKARISTI

TRADHISI ZIARAH PESAREYAN MBAH KALIBENING WONTEN ING DHUSUN KALIBENING DESA DAWUHAN KECAMATAN BANYUMAS KABUPATEN BANYUMAS SKRIPSI

TRADHISI ZIARAH NYADRAN PASAREYAN DALEM PARA NATA PAJIMATAN, DESA GIRIREJO, KECAMATAN IMOGIRI, KABUPATEN BANTUL. Monica Indah Era Pertiwi

KAJIAN JANGKEPING WACANA SOSIAL ING RUBRIK WANITA LAN KULAWARGA KALAWARTI DJAKA LODANG EDISI SEPTEMBER-NOVEMBER 2014 SKRIPSI

Transkripsi:

Lampiran 1. TABEL ANALISIS INTERFERENSI MORFOLOGIS BAHASA INDONESIA DALAM PENGGUNAAN BAHASA JAWA PADA UPACARA PERNIKAHAN ADAT JAWA No. 1. 02/P1 Mbok bilih mangke raka mas Mulyadi Hadi Mulyana boten saged amangsulaken ingkang arupi menapa kemawon, mugi sih kadarman panjenengan dados amal kesaenan panjenengan. - - - - - Nomina kesaenan terbentuk dari BD sae dan alomorf ke- /-an dari afiks ka-/-an. Afiks ka-/-an memang berfungsi sebagai pembentuk nomina dari BD adjektiva. Akan tetapi afiks ka-/-an dan alomorf ke-/-an tidak tepat jika melekat pada BD sae. Pola yang digunakan tersebut seperti pola morfologis kata kebaikan BI. Pola morfologis yang benar yaitu BD sae + sufiks -ipun saenipun 2. 05/P1 Sesepuh, pinisepuh, ingkang kawula ormati, panjenenganipun raka mas Mulyadi H.M, angglenggana mbok bilih anggenipun nampi kerawuhan panjenengan kirang ing sedayanipun, - - - - - Verba kerawuhan terbentuk dari BD rawuh dan alomorf ke-/-an dari afiks ka-/-an. Afiks ka-/-an memang berfungsi sebagai pembentuk verba, akan tetapi afiks ka- /-an dan alomorf ke-/-an tidak tepat jika melekat pada BD rawuh. Pola yang digunakan tersebut seperti pola morfologis kata kedatangan BI. Pola morfologis yang benar yaitu BD rawuh + sufiks - ipun rawuhipun 96

3. 06/P2 Langkung rumiyin sumangga puja lan puji kita panjataken dhumateng Gusti Ingkang Maha Asih, inggih awit sadaya sih wilasaning ingkang tumanduk dhumateng kita sami 4. 07/P2 Dene sowan kula saking dalem Padasan dumugi ing mriki den samargimargi tansah manggihi raharja nir ing sambikala. 5. 08/P2 Kaping kalihipun, sesampunipun pirembagan antawisipun Bapa Mulyadi ingkang nggadhahi putra pawestri sesilih dyah ayu Susi Setyowati - - - - - Verba panjataken (panjat + -aken) dikatakan terinterferensi karena BD panjat merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangan morfem panjat yaitu morfem unjuk dan atur. Apabila BD yang digunakan adalah atur, sufiks -aken tetap bisa digunakan, sehingga terbentuk kata aturaken. Apabila digunakan BD unjuk, afiks yang tepat sebagai pembentuk verba adalah ka-/-aken. Verba yang terbentuk yaitu konjukaken (unjuk + ka-/-aken). - - - - - Penyebab kata manggihi (panggih + N-/-i) dikatakan terinterferensi yaitu karena penambahan sufiks -i. Pola pembentukan verba dengan konfiks N-/-i tersebut mengikuti pola BI yaitu pada pembentukan verba menemui. Bentuk baku dari kata manggihi adalah manggih, yang terbentuk dari afiksasi BD panggih dengan afiks N- saja. - - - - - Kata nggadhahi terinterferensi pola afiksasi pembentuk verba aktif intransitif. Pola nggadhahi (gadhah + N-/-i) meniru pola pembentukan kata mempunyai BI. BD gadhah sudah merupakan verba aktif transitif sehingga tidak memerlukan afiksasi. Oleh karena itu, bentuk baku pada kalimat (08/P2) adalah gadhah, yang dalam tingkat tutur krama inggil menjadi kagungan. 97

6. 10/P2 Panjenenganipun bapa Sidi Purnomo ingkang satuhu kula ormati, - - - - - Interferensi pada kata ormati disebabkan oleh sufiksasi -i. Pola pembentukan verba pasif sengan sufiks -i meniru pola BI pada kata hormati. Afiks yang benar untuk membentuk verba pasif dari BD ormat yaitu konfiks -in-/- an. Sehingga verba pasif yang terbentuk d adalah kinurmatan. 7. 11/P2 Sumangga secara simbolik bapa Sidi Purnama hamaringaken, kaserahaken dhumateng bapa Maryana - - - - - Verba pasif kaserahaken (serah + ka-/-aken) dikatakan terinterferensi karena BD serah merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangan morfem serah yaitu morfem pasrah. Bentuk baku yaitu kapasrahaken. 8. 12/P2 Sedaya puji kagunganipun Allah SWT, kanthi kemurahanipun, rahmat hidayahipun wonten kasempatan dinten menika nidaki panyuwunipun saking bapa Mulyadi. - - - - - Nomina kasempatan (sempat + ka-/-an) dikatakan terinterferensi karena BD sempat merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangan morfem sempat yaitu morfem lodhang. Bentuk baku yaitu kalodhangan. 98

9. 13/P2 bapak wali sampun ngawontenaken pembinaan utawi cross check data wonten KUA, bilih persaratan nikah boten wonten kekiranganipun. 10. 15/P3 Para sesepuh, pinisepuh, ingkang satuhu kinurmatan, lumadinipun pawiwahan ing rikalenggahan menika awit bantuwanipun sanak, kadang, among mitra, tangga tepalih 11. 17/P3 Kula Ing mriki minangka pengendhali wara, ingkang sampun kapiji panjenenganipun bapa ibu ingkang hamengku gati. - - - - - Nomina persaratan (sarat + per-/-an). BJ tidak memiliki konfiks per-/-an, sehingga per-/-an pada nomina persaratan merupakan interferensi BI. Sarat sudah termasuk nomina, akan tetapi untuk menyatakan hal yang berkaitan dengan sarat, proses morfologis yang benar adalah dengan reduplikasi. Bentuk yang benar adalah sarat-sarat. - - - - - Nomina bantuanipun (bantu + -an + -ipun) terinterferensi sufiks -an BI. Penggunaan sufiks -an tersebut meniru penggunaan sufiks -an pada nomina BI bantuan. Makna morfem bantu dalam Baoesastra Djawa (Poerwadarminta, 1939: 29) yaitu pitulungan bantuan yang bersimonim dengan kata biyantu. Oleh karena sudah merupakan nomina, penggunaan sufiks -an tidak perlu. Pembentukan kata yang benar cukup digunakan nomina biyantu yang diikuti sufiks -ipun biyantunipun. - - - - - Kata majemuk pengendhali wara terdiri dari morfem pengendhali dan morfem wara. Morfem wara memang morfem BJ, akan tetapi morfem pengendhali merupakan morfem BI. Penggunaan morfem BI dalam pembentukan kompositum BJ tersebut merupakan indikasi bahwa kata pengendhali wara merupakan kata terinterferensi. Kata yang benar pada BJ adalah pambyawara. 99

12. 18/P3 kula mangertosi bilih namung titah sawantah, jalma limrah, tebih ing beneber, kula nyuwun agunging pangaksami. 13. 21/P3 Sepindhah, salam taklim saking kulawarga Bapa Supriyanto kula tampi kanthi ucapan Wa alaikumsalam wr. wb. 14. 22/ P3 kulawarga kekalihkalihipun antawisipun bapa Supriyanto saha kulawarga Suharno nyuwun doa pangestu panjenengan, - - - - - Verba mangertosi (ngertos + ma-/-i) terinterferensi BI karena pengunaan sufiks -i bersama prefiks ma- yang cenderung mengikuti pola pembentukan verba mengetahui (tahu + me-/-i). Penambahan sufiks -i sebenarnya tidak diperlukan karena afiks ma- saja sudah merupakan afiks pembentuk verba aktif intransitif. Oleh karena itu, bentuk yang baku adalah mangertos. - - - - - BD ucap memang sama-sama ada dalam BJ dan BI. Akan tetapi pembentukan nomina dari BD ucap BJ berbeda dengan pembentukan nomina BD ucap pada BI. Pada BI pembentukan nomina dengan ditambahkannya sufiks -an, membentuk nomina ucapan. Akan tetapi pada BJ, pembentukan nomina pada BD ucap yang baku adalah dengan konfiks pa-/-an sehingga menghasilkan nomina pocapan. - - - - - Interferensi yang terjadi pada kata kekalih-kalihipun disebabkan karena pola reduplikasi kata tersebut meniru pola reduplikasi kata BI kedua-duanya. Pola reduplikasi yang benar yaitu reduplikasi parsial BD kalih menjadi kekalih, kemudian baru dilekati sufiks -ipun. Oleh karena itu, bentuk yang benar dari kekalih-kalihipun adalah kekalihipun. Reduplikasi parsial seperti yang terjadi pada kata kekalih pada Paramasastra Jawa disebut dengan dwiwasana. 100

15. 24/P4 kula lan panjenengan sami sampun kaparingan rahmah, hidayah, tauhid saha inayah saking Allah SWT, katunjukaken wonten rahina punika saged nuhoni menapa ingkang dados kekajenganipun bapa Supriyanto kanthi wilujeng boten wonten alangan setunggal punapa. 16. 27/P4 Mbok menawi anggenipun kulawarga Supriyanto anggenipun nampi wonten kekhilafan, kekirangan, kesalahan, anggenipun nampi kerawuhan panjenengan sedaya, kawula ing mriki tansah nyuwunaken pangapunten ingkang ageng. - - - - - Verba pasif katunjukaken (tunjuk + ka-/-aken) dikatakan terinterferensi karena BD tunjuk merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangan morfem tunjuk yaitu morfem tuduh. Bentuk baku yaitu katuduhaken. - - - - - Penggunaan konfiks ke-/-an sebagai pembentuk nomina dari BD adjektiva tidak baku karena pada BJ hanya sufiks -an, konfiks pa-/-an, dan ka-/-an yang dapat membentuk nomina dari BD adjektiva.. Penggunaan konfiks ke-/-an tersebut merupakan interferensi BI karena konfiks ke-/-an pada BI memiliki fungsi sebagai pembentuk nomina dari BD adjektiva. Bentuk yang baku adalah kalepatan. BD salah digantikan BD lepat karena BD salah tidak lazim melekat dengan konfiks ka-/-an. 101

17. 30/P5 Bapa-ibu, saha para lenggah sedaya kasuwun midhangetaken, sarta nyeksekaken lampahing akad nikah menika, lajeng paring paseksen sah menapa botenipun akad nikah. - - - - - Afiks N-/-aken pada pembentukan nomina BJ yaitu sebagai pembentuk verba aktif bermakna kausatif pasif dan benefaktif faktif (Wedhawati, 2006:140). Makna kausatif pasif yaitu menjadikan sesuatu seperti BD, contoh: ngomberaken, ngleresaken, njejegaken. Makna benefaktif faktif yaitu melakukan perbuatan untuk orang lain, contoh: nyamakaken, mupuraken, nyarungaken. Kedua makna tersebut tidak terbentuk pada kata nyeksekaken, sehingga membuktikan bahwa penggunaan konfiks N-/-aken pada kata tersebut tidak tepat. Verba mirsani (pirsa + N-/-i) merupakan verba aktif transitif yang baku. BD saksi digantikan oleh BD pirsa. Afiks yangdigunakan adalah konfiks N-/-i. Afiks N-/-i merupakan afiks pemb entuk verba aktif transitif yang bermakna melakukan perbuatan seperti yang dinyatakan BD. 18. 36/P6 mugi-mugi ing samangke peparingan saking panjenengan sedaya, saged nglancaraken pawiwahan ing siyang punika. - - - - - Penggunaan konfiks pe-/-an pada peparingan mengikuti penggunaan konfiks pen-/-an pada pemberian. Penggunaan konfiks pe-/-an tidak baku karena konfiks tersebut tudak memiliki fungsi sebagai pembentuk nomina. Salah satu afiks yang berfungsi membentuk nomina dan tepat digunakan pada BD paring adalah afiks pe-. Oleh karena itu terbentuk nomina peparing. 102

19. 40 /P7 Kanthi dipuntampinipun salam taklim menika, mugi dhumateng kulawarga ageng bapa Yatimin dalasan kulawarga Alm. Bapa Tugiman tansaha pinaringan keslametan sarta kabagaswarasan. 20. 41/P7 supados dipunsukani seserepan lan wulang wuruk dhumateng temanten sarimbit, supadosa pinaringan kegampilan anggenipun nggebyur ing bebrayan agung samangke. 21. 43 /P7 sumangga kita lajengaken adicara ingkang salanjutipun, nuwun inggih atur pambagya harja yuwana. - - - - - Kata keslametan terbentuk dari BD slamet dan alomorf ke-/-an dari afiks ka-/-an. Afiks ka-/-an memang berfungsi sebagai pembentuk nomina dari BD adjektiva. Akan tetapi BD slamet tidak tepat jika dilekati afiks ka-/- an. Pola yang digunakan seperti pola morfologis kata keselamatan BI. BD yang tepat yaitu rahayu, sehingga nomina yang terbentuk adalah: karahayon (rahayu + ka- /-an). - - - - - Interferensi pada kata kegampilan serupa dengan yang terjadi pada kata kerawuhan. Nomina kegampilan terbentuk dari BD {gampil} dan alomorf {ke-/-an} dari afiks {ka-/-an}. Penggunaan afiks ke-/-an pada adjektiva gampil untuk pembentukan nomina merupakan pola morfologis yang tidak lazim pada BJ. Adjektiva {gampil} lazim digunakan tanpa harus diberi afiks dan merubahnya ke dalam bentuk nomina. - - - - - Kata salanjutipun (lanjut + sa-/-ipun) dikatakan terinterferensi karena BD lanjut merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangannya yaitu morfem lajeng. Bentuk baku yaitu salajengipun. 103

22. 44 /P7 Mugi puja lan puji sumangga katur wonten ngarsaning Gusti ingkang sampun kepareng paring mapinten-pinten kanikmatan, kasarasan, kabahagiaan, 23. 45/P8 Boten ketilaran kula ugi tansah ngaturaken agenging panuwun, karana pisowan kula sakulawangsa ing mriki katampi kanthi sae satemah ndamel bombong lan bingahing manah. (45/P8) 24. 46/P8 Bapa Samboyo sekaliyan ibu namung saged manyuwun supados adicara menika saged kelaksanan kanthi lancar dumugi pungkasan samangke. - - - - - Nomina kabahagiaan (bahagia + ka-/-an) dikatakan terinterferensi karena BD bahagia merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangannya yaitu morfem bagya. Bentuk baku yaitu kabagyan. - - - - - Interferensi unsur yaitu berupa interferensi penggunaan afiks ke-/-an. Afiks ke-/-an yang digunakan tersebut merupakan afiks BI seperti yang digunakan pada kata ketinggalan. Interferensi pola yang terjadi yaitu interferensi pola afiksasi berupa penggunaan BD. Morfem yang digunakan sebagai BD dan melekat dengan afiks ke-/-an adalah morfem tilar. Pola tersebut seperti pola kata ketinggalan (tinggal + ke-/-an). Bentuk yang baku dalam BJ yaitu katun (tanpa afiksasi). - - - - - Verba manyuwun terbentuk dari afiks ma- yang melekat pada morfem nyuwun (suwun + N-). Penambahan afiks ma- tersebut menjadi tidak baku karena afiks ma- hanya berfungsi membentuk verba aktif intransitif, sedangkan kata yang dimaksud merupakan verba aktif transitif. Selain itu, morfem nyuwun sudah merupakan verba aktif transitif, yang berasal dari afiks N- dan BD suwun. Oleh karena itu, bentuk yang baku adalah nyuwun. 104

25. 47/P8 Bapak-Ibu Samboyo sanget-sanget ngaturaken panuwun awit rawuhipun panjenengan sami. - - - - - Kata ulang sanget-sanget merupakan jenis reduplikasi penuh tanpa afiks. Kata sanget-sanget mendapat pengaruh dari kata ulang BI sangat-sangat, sehingga BD sanget mengalami reduplikasi penuh. Bentuk baku dari sanget-sanget adalah sanget (tanpa reduplikasi). 26. 48/P8 Para rawuh kakung suwawana purtri, tentunipun anggenipun Bapa Samboyo nampi kerawuhan panjenengan sami wonten kirangipun, 27. 49/P8 Mugi-mugi saged dados jodohipun dumugi kaken-kaken ninenninen. 28. 50/P9 Sumangga kula dherekaken muji sokur dhumateng Gusti ingkang sampun paring mapinten-pinten rahmatipun, terbukti ing - - - - - Kata tentunipun (tentu + -ipun) dikatakan terinterferensi karena BD tentu merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangannya yaitu morfem mesthi. Bentuk baku yaitu mesthinipun. - - - - - Kata jodohipun (jodoh + -ipun) dikatakan terinterferensi karena BD jodoh merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangannya yaitu morfem jodho. Bentuk baku yaitu jodhonipun. - - - - - Verba pasif terbukti (bukti + ter-). Morfem buki yang digunakan sebagai BD memang benar dimiliki oleh BJ, akan tetapi BJ tidak memiliki prefiks ter-. Oleh karena itu, penggunaan afiks ter- pada verba terbukti merupakan interferensi BI. Afiks yang benar untuk BD bukti- yaitu sufiks ka- kabukti. 105

mriki kula lan panjenengan sami saged ngrawuhi adicara menika kanthi widada nir ing sambikala. 29. 51/P9 Tumatanipun adicara siyang menika inggih karana biyantu panjenengan sedaya, saengga Bapa Daromi sekaliyan Ibu estu-estu ngaturaken panuwun ingkang tanpa upami. 30. 52/P9 Adicara salajengipun inggih menika pasrah lamaran minangka jejangkepaning palakrama minangka pangikating katresnan. 31. 53/P9 Pasuryan temanten kekalih ingkang sumunar nunjukaken raos bingahing manah. - - - - - Kata ulang estu-estu merupakan jenis reduplikasi penuh tanpa afiks. Adverbia tersebut terinterferensi pola perulangan BI. Kata estu-estu mengikuti pola reduplikasi penuh dari benar-benar. Pembentukan makna penyangatan dari BD estu yang tepat yaitu dengan afiks sa-. Bentuk baku dari estu-estu adalah saestu. - - - - - Nomina pangikating (ikat + pa-/-ing) dikatakan terinterferensi karena BD ikat merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangannya yaitu morfem iket. Bentuk baku yaitu pangiketing. - - - - - Verba nunjukaken (tunjuk + N-/-aken) dikatakan terinterferensi karena BD tunjuk merupakan morfem BI. Pada BJ terdapat imbangannya yaitu morfem tuduh. Bentuk baku yaitu nuduhaken (tuduh + N-/-aken). 106

32. 54/P9 Jodho menika kados dene rejeki, ingkang kadhang-kadhang dipunpanggihi wonten pundi kemawon. 33. 55/P9 Jodho menika kados dene rejeki, ingkang kadhang-kadhang dipunpanggihi wonten pundi kemawon, kanthi boten dipunsangkasangka. 34. (57/P9) Manungsa menika terkadhang boten nyadhari lepatipun, pramila kula saestu nyuwun gunging samudra pangaksami 35. 58/P8 Keparenga ing mriki kula matur minangka perwakilan saking Bapak Samboyo, badhe nanggepi menapa ingkang dados aturipun Bapa Pujiyanto - - - - - Kata ulang kadhang-kadhang merupakan jenis reduplikasi penuh tanpa afiks. Adverbia tersebut terinterferensi pola perulangan BI. Kata kadhangkadhang mengikuti pola reduplikasi penuh dari kadangkadang. Bentuk baku dari kadhang-kadhang adalah kadhang kala. - - - - - BD kata dipunsangka-sangka berasal sari BI yaitu morfem sangka. BD yang seharusnya digunakan adalah morfem BJ yaitu nyana. Bentuk kata ulang yang benar adalah dipunnyana-nyana. - - - - - Interferensi pada kata terkadhang yaitu berupa afiks ter-, yang merupakan afiks BI. Proses morfologis yang benar bukan dengan afiksasi, akan tetapi dengan kompositum, yaitu morfem kadhang bersatu dengan morfem kala, sehingga terbentuk kompositum kadhang kala. - - - - - Interferensi pada kata perwakilan yaitu berupa afiks per-, yang merupakan afiks BI. Oleh karena BD wakil sudah merupakan nomina, maka cukup digunakan sufiks -ipun. Sehingga bentuk yang benar dari perwakilan adalah wakilipun (wakil + -ipun). 107

36. 60/P2 kula lan panjenengan sami sampun kaparingan rahmah, hidayah, tauhid, saha inayah saking Allah SWT, khususipun kesehatan saha kesempatan ingkang tumanduk dhumateng kita sedaya - - - - - BD sehat yang digunakan pada kata kesehatan merupakan pengaruh dari kata kesehatan BI. BD yang seharusnya digunakan adalah saras, sehingga kata yang terbentuk adalah kasarasan (saras + ka-/-an). : 1. BD : Bentuk Dasar 2. A : Afiks 3. K : Kompositum 4. AF : Afiksasi 5. R : Reduplikasi 108

Lampiran 2. DAFTAR INTERFERENSI MORFOLOGIS BAHASA INDONESIA DALAM PENGGUNAAN BAHASA JAWA PADA PERNIKAHAN ADAT JAWA No. Interferensi Morfologis Bentuk Baku 1. bantuwanipun (15/P3) 2. dipunsangka-sangka (55/P9) 3. estu-estu (51/P9) 4. jodhohipun (49/P8) 5. kabahagiaan (44 /P7) 6. kadhang-kadhang (54/P9) (bantu + -an + -ipun) (sangka + Ru + dipun-) (estu + Ru) interferensi pola reduplikasi (jodhoh + -ipun) (bahagia + ka-/-an) (kadhang + Ru) interferensi pola: reduplikasi 7. kasempatan (12/P2) (sempat + ka-/-an) 8. kaserahaken (11/P2) (serah + ka-/-aken) 9. katunjukaken (24/P4) (tunjuk + ka-/-aken) 10. kegampilan (41/P7) (gampil + ke-/-an) 11. kekalih-kalihipun (22/ P3) 12. kerawuhan (05/P1) (kalih + Ru + ke- + -ipun) interferensi pola: reduplikasi (rawuh + ke-/-an) interferensi pola afiksasi biyantunipun (biyantu + -ipun) dipunnyana-nyana (nyana + Ru + dipun-) saestu (estu + sa-) jodhonipun (jodho + -ipun) kabagyan (bagya + ka-/-an) kadhang kala (kompositum) kalodhangan (lodhang + ka-/-an) kapasrahaken (pasrah + ka-/-aken) tuduhaken (tuduh + -aken) gampil kekalihipun (kalih + Rp + -ipun) rawuhipun (rawuh + ipun) 109

Interferensi Morfologis Bentuk Baku 13. kesaenan (02/P1) 14. kesalahan (27/P4) 15. kesehatan (60/P2) 16. keslametan (40 /P7) (sae + ke-/-an) (salah + ke-/-an) (sehat + ke-/-an) (slamet + ka-/-an) 17. mangertosi (18/P3) (ngertos + ma-/-i) 18. manggihi (07/P2) 19. manyuwun (46/P8) 20. nggadhahi (08/P2) (panggih + N-/-i) (suwun + N- + ma-) (gadhah + N-/-i) 21. nunjukaken (53/P9) (tunjuk + N-/-aken) 22. nyaksekaken (30/P5) (saksi + N-/-aken) interferensi kombinasi; & 23. ormati (10/P2) (ormat + i) 24. pangikating (52/P9) (ikat + pa-/-ing) 25. panjataken (06/P2) 26. pengendhali wara (17/P3) (panjat + -aken) (pengendhali + wara) interferensi unsur: kompositum 27. peparingan (36/P6) (paring + pe-/-an) saenipun (sae + -ipun) kalepatan (lepat + ka-/-an) kasarasan (saras + ka-/-an) karahayon (rahayu + ka-/-an) mangertos (ngertos +ma-) manggih (panggih + N-) nyuwun (suwun + ma-) gadhah nedahaken (tedah + N-/-aken) mirsani (pirsa + N-/-i) kinurmatan (ormat + -in-/-an) pangiketing (iket + pa-/-ing) konjukaken (unjuk + ka-/-aken) pambyawara (byawara + pan-) peparing (paring + Rp) 110

Interferensi Morfologis Bentuk Baku 28. persaratan (13/P2) 29. perwakilan (58/P8) 30. salanjutipun (43 /P7) 31. sanget-sanget (47/P8) 32. tentunipun (48/P8) 33. terbukti (50/P9) 34. terkadhang (57/P9) 35. ucapan (21/P3) (sarat + per-/-an) interferensi unsur: afiks (wakil + per-/-an) interferensi unsur: afiks (lanjut + sa-/-ipun) (sanget + Ru) interferensi pola: reduplikasi (tentu + -ipun) (bukti + ter-) interferensi unsur: afiks (kadhang + ter-) interferensi unsur: afiks (ucap + -an) sarat-sarat (sarat + Ru) wakilipun (wakil + -ipun) salajengipun (lajeng + sa-/-ipun) sanget mliginipun (mligi + -ipun) kabukti (bukti + ka-) kadhang kala (kompositum) pocapan (ucap + pa-/-an) : 1. BD : Bentuk dasar 2. Ru : Reduplikasi utuh 3. Rp : Reduplikasi parsial 111